O Marcinkowicach
O Marcinkowicach
Spacerkiem przez Gminę Marcinkowice - dawniej i dziś
Wieś Marcinkowice nosi nazwę patroniczną. Wywodzi się ono od imienia św. Marcina, które było znane i popularne w średniowieczu. W 1579r. dziedzicami Marcinkowic byli Paulina i Jan Marcinkowscy, którzy posiadali: 11 kmieci, 8 zagrodników (6 z polem, 2 bez pola) oraz chałupnika na czynszu i 3 komorników. W 1646r. spadkobiercą wsi był Jan Zborowski, w dobrach którego został lokowany dla plebana radłowskiego podatek w wysokości trzystu florenów polskich. Wspomina się, że był to ród, który legitymował się herbem Korczaka, a być może, że pochodził ze sławnego rodu Zborowskich herbu Jastrzębiec.
W 1723 r. właścicielem Marcinkowic został Krzysztof Tomicki, który był równocześnie margrabią krakowskim herbu Łodzie. Marcinkowice należały od początku swego istnienia do parafii Radłów. Znaczna odległość od Radłowa spowodowała podjęcie budowy kościoła w Zdrochcu, wsi przylegającej bezpośrednio do Marcinkowic. Kamień węgielny pod nowy kościół został poświęcony 5 czerwca 1921 r.i dotąd, aż po dzień dzisiejszy wieś należy do parafii Zdrochec. Podczas wojny Marcinkowice nie uległy większym zniszczeniom. Była tu zlokalizowana, podobnie jak w okolicznych wsiach, broń oraz zaciągana siatka wywiadowcza, głównie podczas akcji „ III MOST”.
Z Marcinkowic pochodził również dowódca jednego z plutonów dowodzących AK ppor. Franciszek Kuczek ps. ”DESKA” później długoletni kierownik Szkoły podstawowej w Zdrochcu.
Obecnie wieś liczy sobie około 200 mieszkańców zamieszkujących w około 80 domostwach. Większość to ludzie starsi, młodzi uczą się w okolicznych szkołach średnich.Dzieci uczą się w Szkole Podstawowej w Zdrochcu i tam też chodzą do przedszkola. W naszej miejscowości jak i wszędzie jest problem bezrobocia.
W Domu Ludowym, zbudowanym na początku lat 70-tych, mieści się biblioteka publiczna, ze zbiorów której korzystają starsi oraz młodzież i dzieci. Jest również Remiza OSP wybudowana i oddana do użytku w 1979 r. Wieś jest zgazyfikowana, wykonano również prace związane z telefonizacją i wodociągami.
Pobliska rzeka Dunajec sprzyja wypoczynkowi na łonie przyrody, możliwości wędkowania oraz innym formom wypoczynku.